Místo Kmochova Kolína dáváme „Komedie ve Ztracené uličce“

Je to v Kolíně už taková tradice. Ať se děje, co se děje, ze všeho vytěží vždy stejná skupina. Umí se napojit na dotace, veřejné zakázky i na organizování hudebního festivalu. Ani pandemie se jich netkla. Říkají si neziskovka….

Už je to tak. Kmochův Kolín letos nebude. Ani před touto akcí se nezastavil virus čínských přátel našeho jiného rodáka ve funkci nejvyšší.

Ale u nás v Kolíně naštěstí máme nezdolnou partu nadšenců. A ti nám letos zajistili náhradní kulturní program – komedii ve Ztracené uličce.

Tito dobrodějové již přežili mnohé.

Bez úhony přežili to, že se jejich vedení souběžně přímo angažovalo v politice.

Bez úhony přežili, že jejich zakladatel financoval z účtu této neziskovky anonymní volební letáky proti politické konkurenci.

Bez úhony přežili pravomocný rozsudek soudu dokazující celé propojení.

Bez úhony přečkali to, že k deklarované pomoci drogově závislým přibrali i zpackanou organizaci světoznámého hudebního festivalu.

Bez úhony přečkali i volební heslo svých politických spojenců, že „Kolín není na prodej“, aby právě jim město prodalo parcelu s domem v centru města.

Bez úhony přečkali to, že na městském pozemku kolem této nemovitosti pokáceli zdravé vzrostlé stromy, ačkoli jejich političtí kamarádi se nechávají fotit při sázení kdejakého proutku „proti změnám klimatu“

Bez úhony přečkali to, že si k zakoupené a opravené vilce z dotací ve výši 30 miliónů Kč obestavěli betonovou zdí mnohem větší městský pozemek.

Ani to však není všechno. Při stavbě se jim náhodou podařilo zbořit vedlejší kolínskou památku – zeď ve Ztracené uličce. Shodou okolností tu, na kterou před léty zprostředkovali grant automobilky, aby se pak nechali v městských médiích oslavovat jako ochránci historického dědictví.

A hádejte, co se nestalo. Po pohoršení na sociálních sítích ji opravili – a nyní jsou za hrdiny. ANO, naše neziskovka opět vítězí – kolínským mediálním prostorem letí oslavné články – „hle, Prostor Plus zbořil zeď ve Ztracené uličce, ale zase ji postavil. Sláva jim, zachráncům Kolína. To to zase svým kritikům natřeli“.

Tak se opět a po několikáté ptám:

Jaká by byla reakce, kdyby nějaký občan při stavbě svého domu pokácel zdravé stromy na městském pozemku, když si na vlastní zahradě nemůže na stromu uříznout ani větev, aniž se přiženou úředníci z městského odboru životního prostředí?

Jaká by byla reakce, kdyby si někdo ke své vile zabral dvakrát takový pozemek, který mu nepatří?

A co by nastalo, kdyby nějaký občan, nebo nedej bože podnikatel, stavěl svoji vilu a při její stavbě by NÁHODOU zbořil zeď Chrámu sv. Bartoloměje? – Taky by pak vedení města řeklo, “ to bylo omylem, ale je to hrdina, on tu středověkou zeď znovu postavil a je teď vlastně hezčí“?

Srovnejme to s tím, co vyvádí úřad městského architekta, když si na vlastním starším domě chcete vyměnit nová okna.

ANO, naše neziskovka přežila i virus. Zatímco všichni drobní živnostníci, ale i velké místní automobilky byly zavřené, dotace na stavbu vily v době koronaviru nevyschly a krásná betonová připomínka skvělých časů jedné šťastné skupiny již stojí.

A na pondělním zasedání Zastupitelstva města se bude řešit, které rekonstrukce kanalizací bude město muset zastavit, protože nejsou peníze – kvůli pandemii, ovšem.

Zdroj: https://michalzapletal1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=751701